Қозоғистон–Россия чегарасида юк машиналари тирбандлиги кузатилмоқда.
Миллий ташувчиларнинг маълумотларига кўра, «Сырым / Маштаково» чегара ўтказиш пункти орқали Қозоғистондан Россияга чиқиш йўналишида юк автомобиллари навбати 35 километргача чўзилган. Тирбандликда турган ҳайдовчиларнинг айтишича, чегарадан ўтиш учун узоқ вақт кутишга тўғри келмоқда. Қозоғистон Чегара хизмати маълум қилишича, юк транспорт воситаларининг тўпланиб қолишига бир нечта омиллар сабаб бўлган. Улар орасида чегара ўтказиш пунктида олиб борилаётган […]
Миллий ташувчилар диққатига!
Миллий ташувчиларнинг мурожаатлари асосида AIRCUZ уюшмаси Божхона қўмитаси билан транспорт воситасининг божхона муҳрлари ва пломбалари остида юк ташишга рухсат этилганлиги тўғрисидаги гувоҳномани расмийлаштириш масаласи юзасидан мувофиқлаштириш ишларини олиб борди. 📌 Божхона қўмитаси маълумотига кўра, 1975 йилдаги МДП (TIR) Конвенцияси талабларига мувофиқ мазкур гувоҳнома А3 ёки А4 форматда расмийлаштирилиши мумкин. 📄 Шу билан бирга, гувоҳнома А4 […]
«Хандагайты» чегара ўтказиш пункти техник танаффуссиз ишлайди.
Россия Федерациясининг Тыва Республикаси ва Мўғулистон ўртасида жойлашган «Хандагайты» автомобиль ўтказиш пункти ёзги мавсумда техник танаффуссиз фаолият юритади. Аввал амалда бўлган икки соатлик техник танаффус вақтинча бекор қилинди. Янги иш тартиби 2026 йил 31 августгача амал қилади. Мазкур қарор чегарадан ўтиш жараёнини тезлаштириш ва халқаро юк ҳамда йўловчи ташувлари самарадорлигини оширишга хизмат қилади. Юк ташувчиларга […]
Россия хорижий ташувчилар устидан назоратни кучайтиради.
2026 йил 1 сентябрдан бошлаб Россия Федерацияси ҳудудига кирувчи ва чиқувчи хорижий ташувчилар учун қўшимча назорат чоралари жорий этилади. Россия Ҳукумати қарорига мувофиқ, эндиликда хорижий ташувчилар қуйидаги қарздорликлар мавжудлиги бўйича текширилади: ▪️ маъмурий жарималар; ▪️ «Платон» тизими бўйича тўловлар; ▪️ пуллик автомобиль йўлларидан фойдаланганлик учун тўловлар; ▪️ махсус рухсатномасиз оғир юк ташиш натижасида йўлларга етказилган […]
Сербия: 2026 йил 1 июлдан TAG қурилмасисиз ҳаракатланганлик учун жарималар жорий этилади.
2026 йил 1 июлдан бошлаб Сербияда Белград айланма йўлида IV тоифадаги транспорт воситалари учун йўл тўловларини тўлаш бўйича янги талаблар кучга киради. 🚛 Putevi Srbije давлат корхонаси маълумотига кўра, IV тоифадаги транспорт воситалари учун йўл ҳақини тўлашнинг ягона қабул қилинадиган усули — Toll4All платформасида рўйхатдан ўтган TAG қурилмасидан фойдаланиш ҳисобланади. Сербия қонунчилигига мувофиқ, IV тоифадаги […]
Қирғизистонда юк ташувчи транспорт воситалари учун ёзги чекловлар жорий этилади.
2026 йил 1 июндан бошлаб ёз мавсуми охиригача Қирғизистонда юк автомобиллари ҳаракатига вақтинчалик чекловлар қўлланилиши мумкин. Қирғизистон Транспорт ва коммуникациялар вазирлиги маълумотига кўра, ҳаво ҳарорати +28°C дан юқори бўлган кунларда оғир юк ташувчи транспорт воситалари ҳаракатига кундузи чекловлар жорий этилади. Чекловлар, айрим истиснолардан ташқари, тўлиқ рухсат этилган оғирлиги 18 тоннадан ортиқ бўлган юк транспорт воситаларига […]
Россияда СПОТ тизими ишга туширилди.
2026 йил 1 июндан бошлаб Россия Федерациясида Россия Федерацияси Федерал солиқ хизмати (ФНС Россия) томонидан бошқариладиган Товарларни кутилаётган етказиб беришни тасдиқлаш миллий тизими (СПОТ) амал қила бошлади. Хусусан, ЕОИИ давлатларидан (Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон) Россияга автомобиль транспорти орқали товар олиб киришнинг янги тартиби жорий этилмоқда. Янгилик шундан иборатки, импорт қилувчилар ФНС Россия ахборот тизими орқали […]

На границе Казахстана и России образовалась 35-километровая очередь из грузовиков.
На автомобильном пункте пропуска «Сырым / Маштаково» на выезде из Казахстана в Россию зафиксировано значительное скопление грузового транспорта. По сообщениям перевозчиков, длина очереди достигла 35 километров, а время ожидания превышает сутки. По информации Пограничной службы Казахстана, основными причинами затора стали: • сезонный рост перевозок сельскохозяйственной продукции; • увеличение транзитного потока товаров в направлении России; • […]
Вниманию перевозчиков!
На основании обращений перевозчиков Ассоциация международных автомобильных перевозчиков Узбекистана AIRCUZ провела координационную работу с Таможенным комитетом по вопросам оформления Свидетельства о допущении транспортного средства к перевозке грузов под таможенными пломбами и печатями. 📌 Согласно разъяснению Таможенного комитета и требованиям Конвенции МДП 1975 года, Свидетельство о допущении может оформляться как в формате А3, так и в […]
Пункт пропуска «Хандагайты» временно переходит на усиленный режим работы.
Автомобильный пункт пропуска «Хандагайты», расположенный на границе Республики Тыва и Монголии, временно будет работать без технического перерыва. Ранее в течение рабочего дня действовал двухчасовой технический перерыв, однако на летний период он отменён для повышения пропускной способности пункта. Новый режим работы будет действовать до 31 августа 2026 года. Ожидается, что данная мера позволит ускорить пересечение границы […]
Россия усилит контроль за иностранными перевозчиками.
С 1 сентября 2026 года для иностранных перевозчиков, въезжающих или выезжающих с территории Российской Федерации, вводятся дополнительные меры контроля. Согласно Постановлению Правительства РФ, перевозчики будут проверяться на наличие задолженностей по: ▪️ административным штрафам; ▪️ системе «Платон»; ▪️ оплате проезда по платным автомобильным дорогам; ▪️ компенсации ущерба, причинённого дорогам тяжеловесными транспортными средствами при отсутствии специальных разрешений. […]
Сербия: с 1 июля 2026 года вводятся штрафы за отсутствие TAG-устройства в системе Toll4All.
С 1 июля 2026 года в Сербии вступают в силу новые требования по оплате дорожных сборов для транспортных средств IV категории на Белградской объездной дороге. 🚛 Согласно информации государственного предприятия Putevi Srbije, единственным допустимым способом оплаты проезда для транспортных средств IV категории является использование TAG-устройства, зарегистрированного в системе Toll4All. В соответствии с законодательством Сербии транспортные […]
В Кыргызстане вводятся летние ограничения для грузового транспорта.
С 1 июня 2026 года и до конца летнего сезона в Кыргызстане могут вводиться временные ограничения на движение грузовых автомобилей. По информации Министерства транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики, ограничения будут применяться в дни, когда температура воздуха превышает +28°C. В таких случаях для тяжеловесных грузовых транспортных средств может ограничиваться движение в дневное время суток. ⚠️ Ограничения […]
В России начала действовать система СПОТ.
С 1 июня 2026 года в Российской Федерации начала действовать Национальная система подтверждения ожидания товаров (СПОТ), которая администрируется Федеральной налоговой службой Российской Федерации (ФНС России). В частности, вводится новый порядок ввоза товаров автомобильным транспортом в Россию из стран ЕАЭС (Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан). Новшество заключается в том, что импортеры должны сообщать о предстоящей поставке через […]