Шимолий Осетияда Грузияга ўтиш учун деярли 2 минг юк машинаси навбат кутмоқда.
Шимолий Осетиядаги “Верхний Ларс” назорат ўтказиш пунктида Россия-Грузия чегарасини кесиб ўтиш учун камида 1,9 минг юк машинаси навбатда тўпланган, дея хабар беради сешанба куни республика раҳбари ва ҳукумати матбуот хизмати. “Ҳозирда республика ҳудудида “Верхний Ларс” назорат ўтказиш пунктининг давлат чегарасини кесиб ўтиш учун 1980 та оғир юк машинаси навбат кутмоқда ва 1879 та автомобил електрон […]
Қирғизистон–Қозоғистон чегарасида яна икки назорат ӯтказиш пункти халқаро мақом олади ва 24/7 режимда ишлайди.
Қирғизистон парламентининг Халқаро ишлар қўмитаси қирғиз–қозоқ чегарасидаги икки автомобиль ўтказиш пунктиининг мақомини «икки томонлама» дан «халқаро»га ўзгартириш тўғрисидаги протокол лойиҳасини маъқуллади: «Томонку-Чуй» (Чуй вилояти) — қўшни НЎП «Аксу» (Алмати вилояти) «Кичи-Капка» (Талас вилояти) — қўшни НЎП «Бесагаш» (Жамбил вилояти) Мақом ўзгариши натижасида ушбу НЎПлар орқали нафақат Қирғизистон ва Қозоғистон, балки учинчи давлатлар автотранспорти ва фуқаролари […]
АВТОТАШУВЧИЛАР УЧУН МУҲИМ ОГОҲЛАНТИРИШ!
Ҳурматли автоташувчилар! Қозоғистон учун TIR-EPD тизимида янги ЭПИ формати жорий этилиши ҳақида аввал эълон қилинган маълумотга қўшимча равишда қуйидагини маълум қиламиз: 20–22 февраль кунлари TIR-EPD тизимини Қозоғистон Республикасининг янги божхона ахборот тизими — KEDEN билан интеграция қилиш (миграция) ишлари муваффақиятли якунланди. Ҳозирги вақтда TIR-EPD тизими янги платформа билан тўлиқ интеграция қилинган ва ишламоқда. Қозоғистонда TIR-EPD […]
2026 йил 24 февралдан бошлаб Эстония Россия билан чегарадаги иккита назорат пунктида тунги иш фаолиятини уч ойга тўхтатади.
Эстония ташқи ишлар вазирлигининг расмий веб-сайтида жойлаштирилган маълумотларга кўра, мамлакат ҳукумати Луҳамаа ва Койдула автомобил назорат пунктларининг ишлашини (Россия томонида Шумилкино ва Куничина Гора назорат пунктларининг) 2026 йил 24 февралдан тунги вақтда ишлашини уч ойга тўхтатишга қарор қилди. Кундузи вақтда назорат пунктлари 12 соат давомида очиқ бўлади. Эстония солиқ ва божхона бошқармаси маълумотларига кўра, ушбу […]
IRU: Қозоғистон учун TIR EPD тизимида янги ЭПИ формати жорий этилади.
IRU маълумотига кўра, Қозоғистон йўналиши бўйича TIR EPD тизимида электрон олдиндан маълумот (ЭПИ)нинг янги формати жорий этилмоқда. Янги талабларга мувофиқ, МДП (TIR) китобчаси эгалари ЭПИ юборишда қўшимча маълумотларни, жумладан товар мақсади, транспорт воситаси тури, субъект мақоми, солиқ идентификаторлари ҳамда мажбурий скан ҳужжатларни кўрсатишлари лозим бўлади. Янги маълумотларни жорий этиш 2026 йил 18 февраль кунига режалаштирилган. […]
Ўзбекистон, Эрон ва Туркия ўзаро интеграциялашган транспорт-логистика тизимини яратиш масалаcини муҳокама қилди.
Туркиянинг Истанбул шаҳрида бўлиб ўтган Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ)га аъзо давлатлар транспорт вазирларининг иккинчи йиғилиши доирасида Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Илҳом Махкамов, Эрон йўл қурилиши ва шаҳарсозлик вазири Фарзона Содиқ хоним ҳамда Туркия транспорт ва инфратузилма вазири Абдулқодир Ўрол ўғли ўртасида уч томонлама учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда томонлар ўзаро интеграциялашган транспорт-логистика тизимини яратиш, минтақавий ҳамкорликни […]
Қирғизистон Хитой билан юк ташиш учун электрон рухсатнома тизимини жорий этди.
2026 йил январ ойидан Қирғизистон Хитой билан халқаро автомобиль юк ташишларда e-Permit электрон рухсатнома тизимига ўтди. Бу ҳақда Транспорт ва коммуникациялар вазирлиги хабар берди. Маълум қилинишича, мазкур тизим доирасида маҳаллий автоташувчилар аллақачон Хитой, шунингдек Ўзбекистон, Озарбайжон ва Туркия билан юк ташишларни электрон рухсатномалар асосида амалга оширмоқда. E-Permit (Electronic Permit) — халқаро юк ташишлар учун рухсатномаларни […]
ЕОИИ ҳудудида навигация пломбаларини қўллаш бўйича МАЪЛУМОТ ЯНГИЛАНДИ.
ЕОИИ ҳудудида навигация қурилмалари (пломбалар)ни қўллаш ҳамда транзит автомобиль ташувларини амалга ошириш тартибига оид илгари эълон қилинган ахборот материалларига қўшимча маълумотлар киритилди. Ушбу янгиланишлар қуйидаги бўлимларга тааллуқли: -4-саҳифа — «ЕОИИга аъзо давлатларнинг миллий операторларининг расмий сайтлари ва уларнинг хизмат тарифлари» бўлими Қозоғистон ва Қирғизистон миллий операторлари ҳақидаги маълумотлар билан тўлдирилди. -6–7-саҳифалар — «Муҳим» бўлимида қуйидаги […]
Россия Федерацияси ҳудудидан ўтишда божхона тартиб-таомиллари бўйича маълумот.
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги томонидан Россия Федерацияси Федерал божхона хизмати томонидан тайёрланган маълумотлар манфаатдор ташкилотлар ва иқтисодий фаолият иштирокчиларига етказиш учун юборилди. Мазкур материаллар ахборот ва хизмат фаолияти доирасида фойдаланиш учун мўлжалланган бўлиб, Россия Федерацияси ҳудудига кириш ва чиқишда амал қилинадиган божхона қоидаларига оид тушунтиришларни ўз ичига олади. Муҳим эслатма: Россия Федерацияси ҳудудидан ўтишда Россия […]
Қозоғистон–Қирғизистон чегарасида божхона назорати кучайтирилди.
Қозоғистон–Қирғизистон давлат чегарасидаги автомобиль ўтказиш пунктларида юк машиналарининг катта тўпланиши кузатилмоқда. Бу ҳақда Евроосиё иқтисодий комиссияси маълум қилди. Маълум қилинишича, юк ташувчи транспорт воситаларининг чегарадан ўтиш вақти Қозоғистон томонидан амалга оширилаётган қўшимча текширувлар сабабли ошган. Қозоғистон расмийлари вазиятни Қирғизистондан Қозоғистон ҳудудига кираётган юк автомобилларини янада синчковлик билан кўздан кечириш билан изоҳламоқда. Қозоғистон томонининг таъкидлашича: «Амалга […]

Правила въезда в Казахстан могут измениться.
В Казахстане могут измениться правила въезда для иностранцев. В стране в пилотном режиме запущена государственная цифровая платформа QazETA, которая объединяет ключевые миграционные и сопутствующие услуги по принципу «одного окна». Платформа предназначена для упрощения процедур въезда и пребывания иностранцев в Казахстане, повышения прозрачности и перевода базовых миграционных процессов в цифровой формат. В дальнейшем оформление ряда документов […]
Почти 2 тыс. грузовиков ждут в Северной Осетии проезда в Грузию.
Не менее 1,9 тыс. грузовиков скопились в очереди на проезд через российско-грузинскую границу в пункте пропуска “Верхний Ларс” в Северной Осетии, сообщает пресс-служба главы и правительства республики во вторник. “На территории республики в настоящее время ждут своей очереди на проезд через государственную границу МАПП “Верхний Ларс” 1980 единиц большегрузов, в электронной очереди зарегистрировано 1879 машин”, […]
Еще два КПП на границе Кыргызстана с Казахстаном получат международный статус и перейдут на круглосуточный режим.
Комитет по международным делам парламента Кыргызстана одобрил проект протокола об изменении статуса с «двусторонний» на «международный» для двух автомобильных пунктов пропуска на кыргызско-казахской границе: «Томонку-Чуй» (Чуйская область) — смежный КПП «Аксу» (Алматинская область) «Кичи-Капка» (Таласская область) — смежный КПП «Бесагаш» (Жамбылская область) Это позволит пересекать границу автотранспорту и гражданам третьих стран, а не только Кыргызстана […]
ВАЖНОЕ ОПОВЕЩЕНИЕ ДЛЯ АВТОПЕРЕВОЗЧИКОВ!
Уважаемые автоперевозчики! В дополнение к ранее опубликованной информации о внедрении нового формата ЭПИ в системе TIR-EPD для Казахстана сообщаем следующее: В прошедшие выходные, 20–22 февраля, была успешно завершена интеграция (миграция) системы TIR-EPD в новую таможенную информационную систему Республики Казахстан — KEDEN. На данный момент система TIR-EPD полностью интегрирована и функционирует на новой платформе. Для понимания […]
Конвенции ООН CMR исполняется 70 лет: что дальше?
МСАТ (IRU) отмечает 70-летие Конвенции о договоре международной дорожной перевозки грузов (CMR) — краеугольного камня международного права в сфере автомобильных перевозок. Конвенция CMR является свидетельством того, чего могут достичь Организация Объединённых Наций, правительства и частный сектор, работая вместе. С момента подписания в Женеве в 1956 году Конвенция CMR обеспечивает ясность, справедливость и правовую определённость, необходимые […]
Эстония с 24 февраля 2026 года на три месяца приостанавливает работу в ночное время двух пунктов пропуска на границе с Россией.
По информации, размещённой на официальном сайте МИД Эстонии, правительство страны приняло решение с 24 февраля 2026 года на три месяца в ночное время приостановить работу автомобильных пунктов пропуска Лухамаа и Койдула (на российской стороне МАПП Шумилкино и МАПП Куничина Гора). В дневное время пункты пропуска будут открыты в течение 12 часов. Как уточнили в Налогово-таможенном […]
IRU: для Казахстана внедряется новый формат ЭПИ в системе TIR EPD.
По информации IRU, для направления в Казахстан в системе TIR EPD внедряется новый формат электронной предварительной информации (ЭПИ). В рамках новых требований держателям книжек МДП потребуется указывать расширенные данные, включая назначение товаров, тип транспортного средства, статус субъекта, налоговые идентификаторы, а также прикреплять обязательные скан-копии документов. Внедрение новых данных запланировано на 18 февраля 2026 года, полное […]
Узбекистан, Иран и Турция обсудили вопросы создания взаимно интегрированной транспортно-логистической системы.
В рамках второго совещания министров транспорта государств-членов Организации исламского сотрудничества (ОИС), прошедшего в Стамбуле (Турция), состоялась трехсторонняя встреча министра транспорта Республики Узбекистан Ильхома Махкамова, министра дорожного строительства и градостроительства Ирана госпожи Фарзане Садег и министра транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадира Урала оглы. В ходе встречи стороны обсудили вопросы создания взаимно интегрированной транспортно-логистической системы, укрепления регионального […]
Кыргызстан внедрил электронную систему разрешений для грузоперевозок с Китаем.
С января 2026 года Кыргызстан перешёл на электронную систему разрешений e-Permit для международных автомобильных грузоперевозок с Китаем. Об этом сообщили в Министерстве транспорта и коммуникаций. По данным ведомства, в рамках системы отечественные автоперевозчики уже осуществляют грузоперевозки с Китаем, а также с Узбекистаном, Азербайджаном и Турцией на основе электронных разрешений. Система E-Permit (Electronic Permit) представляет собой […]
ОБНОВЛЕНИЕ ИНФОРМАЦИИ о применении навигационных пломб в ЕАЭС.
В ранее опубликованные информационные материалы, посвящённые порядку применения навигационных устройств (пломб) и осуществлению транзитных автомобильных перевозок на территории ЕАЭС, внесены дополнения. Обновления затрагивают следующие разделы: -Страница 4 — Раздел «Официальные сайты национальных операторов государств-членов ЕАЭС и тарифы на их услуги» дополнен информацией о национальных операторах Казахстана и Кыргызстана. -Страницы 6–7 — В разделе «Важно» дополнительно […]