Қозоғистон–Қирғизистон чегарасида юк ташувчилар учун электрон навбат жорий этилади.
2026 йил 30 январь куни Қозоғистоннинг Алмати вилоятида жойлашган «Кеген» ўтиш пунктида (Қирғизистоннинг Иссиқкўл вилоятидаги қўшни КПП — «Қарқира») CarGoRuqsat электрон навбат тизимини ишга тушириш режалаштирилган. Бу ҳақда Қозоғистон Республикаси Давлат даромадлари қўмитаси маълум қилди. Шунингдек, 2026 йил 16 февралдан бошлаб ушбу сервис Жамбил вилоятидаги «Қордай» ўтиш пунктида ҳам жорий этилади (Қирғизистоннинг Чуй вилоятидаги қўшни […]
Венгрия орқали транзит юк ташиш қоидалари янгиланди.
AIRCUZ Венгрияда 2026 йил 1 январдан бошлаб халқаро транзит юк автомобиль ташувларига нисбатан янги талаблар жорий этилгани ҳақида маълумот олди. Асосий ўзгариш: 2026 йил 1 январдан эътиборан халқаро транзит юк ташувлари фақат махсус белгиланган транзит автомобиль йўллари тармоғи орқали амалга оширилиши мумкин. Ташувчилар учун муҳим жиҳатлар: белгиланган транзит йўлларидан ташқари ҳаракатланиш тақиқланади; транзит йўллар тармоғидан […]

Электронную очередь для грузоперевозчиков внедряют на границе Казахстана с Кыргызстаном.
30 января 2026 года планируется запуск системы электронной очереди CarGoRuqsat на пункте пропуска «Кеген» в Алматинской области Казахстана (смежный КПП — «Каркыра» в Иссык-Кульской области Кыргызстана). Об этом сообщили в Комитете государственных доходов РК. 16 февраля 2026 года сервис планируют запустить на пункте пропуска «Кордай» в Жамбылской области (смежный КПП — «Ак-Жол» в Чуйской области […]
В Венгрии изменены правила транзитных грузоперевозок.
AIRCUZ получил информацию о том, что в Венгрии с 1 января 2026 года вступают в силу новые требования к международным транзитным автомобильным грузоперевозкам. Ключевое изменение: С 1 января 2026 года международный транзитный грузовой транспорт может пересекать территорию Венгрии исключительно по специально обозначенной транзитной дорожной сети. Что важно знать перевозчикам: движение вне утверждённой транзитной сети запрещено; […]