2026 йил 11 февралдан бошлаб Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) ҳудудида юк ташувларни навигация пломбалари орқали кузатиш тизими босқичма-босқич жорий этилади. Талаблар автомобиль ва темирйўл ташувларига тааллуқли бўлади. Навигация пломбалари икки ва ундан ортиқ ЕОИИ давлатлари ҳудуди орқали амалга ошириладиган ташувларга қўлланилади. Биринчи босқичда санкция остидаги товарлар, айрим озиқ-овқат маҳсулотлари, алкоголь, тамаки ва муайян товар гуруҳлари […]
2026-йил 1-январдан Европа Иттифоқига автоулов орқали кирувчи товарлар учун ICS2 декларациялари мажбурий бўлади.
Европа Иттифоқи 2026-йил 1-январдан бошлаб автотранспорт орқали ЕИга олиб кирилаётган барча товарлар учун Import Control System 2 (ICS2) доирасида олдиндан электрон декларация (ENS) топшириш талабини жорий этмоқда. Автоташувчилар учун асосий ўзгаришлар: — ENS декларацияси чегарага киришдан камида бир соат олдин тақдим этилиши шарт. — Маълумотларнинг нотўғри ёки тўлиқ бўлмаслиги учун жавобгарлик ташувчи зиммасига юкланади. — […]
Польша Беларусь билан чегарадаги икки пунктни қайта очди.
Польша 16–17 ноябрь кечаси Беларусь билан чегарадаги икки автомобиль ўтказиш пунктларини ишга туширди: «Кузница Белостоцкая/Брузги» ва «Бобровники/Берестовица». Бу ҳақда Беларусь Давлат чегара хизмати маълум қилди. «Кузница Белостоцкая/Брузги» орқали фақат енгил автомобиллар ҳаракатланиши мумкин. «Бобровники/Берестовица» эса фақат ЕИ, Швейцария ва ЕЭИ мамлакатларида рўйхатдан ўтган юк машиналарини қабул қилади. Қозоғистон, Ўзбекистон каби учинчи мамлакатлар юк машиналари ҳозирча […]
Беларусь Европа Иттифоқи давлатларидан келаётган транспорт воситалари ҳаракатини чеклади.
Беларусь Республикаси Европа Иттифоқига аъзо давлатларда рўйхатдан ўтган транспорт воситалари ҳаракатига махсус чекловлар киритди. Бу қарор мамлакат ичида хавфсизликни таъминлаш ва транспорт оқимини тартибга солиш мақсадида қабул қилинган. Янги чораларга кўра, қуйидаги ҳаракатлар тақиқланади: • Европа Иттифоқига аъзо давлатларда рўйхатдан ўтган юк машиналари ва тягчиларнинг Беларус ҳудудида ҳаракатланиши; • Польша Республикаси ва Литва Республикасида рўйхатдан […]
Латвияда чегарадан ўтиш учун электрон навбат мажбурий бўлади.
2025 йил 15 октябрдан бошлаб, Латвиянинг ташқи чегарасини кесиб ўтаётган барча транспорт воситалари учун электрон навбатда олдиндан рўйхатдан ўтиш мажбурий бўлади. Қонунда белгиланган айрим истиснолардан ташқари, барча ҳайдовчилар ушбу навбатга рўйхатдан ўтиши керак. (Масалан, велосипедлар, от аравалари, Еврокомиссия паспортига эга шахслар ва ҳ.к.) Халқаро йўналишларда йўловчи ташувчи автобуслар рўйхатдан ўтиши шарт, аммо тўловдан озод этилади. […]
2025 йил 1 октябрдан бошлаб Озарбайжонда суғурта тартибига ўзгартириш тўғрисида.
Озарбайжон Республикаси рақамли ривожланиш ва транспорт вазирлиги қошидаги Озарбайжон қуруқлик транспорти агентлиги суғурта тартиби ўзгарганлигини эълон қилди. 2025 йил 1 октябрдан бошлаб Озарбайжон Республикаси давлат чегараси орқали ўтиш пунктларида транспорт воситалари эгалари учун фуқаролик жавобгарлигини суғурталаш шартномаларини рўйхатдан ўтказиш тўхтатилади. Озарбайжон ҳудудига чет элда рўйхатдан ўтган транспорт воситаларида кирадиган ташувчилар TPL.AZ  онлайн платформаси орқали онлайн […]
Россия. 2025 йил 1 октябрдан “Верхний Ларс” назорат-ўтказиш пунктида электрон навбат тизими ишга туширилади.
Россия Федерацияси Ҳукумати Раисининг 2025 йил 28 апрелдаги 1064-р-сон буйруғига биноан “Верхний Ларс” ўтказиш назорат пункти юк ташиш учун чегарани кесиб ўтиш санаси ва вақтини олдиндан брон қилиш зарур бўлган назорат пунктлари рўйхатига киритилган. 2025 йил 1 октябрдан бошлаб “Верхний Ларс” ўтказиш назорат пункти орқали электрон навбат ёрдамида чегарани кесиб ўтиш тартиби Россия Транспорт вазирлигига […]
Ўрта коридор истиқболлари: Марказий Осиё ва Озарбайжон нуқтайи назари.
Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази, “Маъно” тадқиқот ташаббуслари маркази, PeaceNexus Фонди ва хорижий экспертлар томонидан “Ўрта коридор истиқболлари: Марказий Осиё ва Озарбайжон нуқтайи Назари” номли таҳлилий ҳисобот тайёрланди. Ушбу таҳлилий ҳисобот “Геосиёсий беқарорлик шароитида муқобил халқаро транспорт йўлакларини шакллантириш ва Ўрта йўлакни ривожлантириш” лойиҳаси доирасида тайёрланган. Мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикаси […]
Россия. Қозоғистон билан чегарадаги Озинки автомобил назорат пунктини реконструкция қилиш давом этмоқда.
Жорий йилнинг феврал ойида бошланган Россия ва Қозоғистон чегарасидаги “Озинки” назорат ўтказиш пунктини (Саратов вилояти) реконструкция қилиш фаол босқичга ўтди. Ишларни 2027 йилда якунлаш режалаштирилган. Натижада кунига 1300дан ортиқ автотранспорт воситасининг ўтказиш қобилияти жорий кўрсаткичлардан деярли 5,5 баробар кўп бўлади. Россиянинг AСМAПи эътиборини “Озинки” назорат-ўтказиш пунктининг модернизацияси назорат-ўтказиш пункти ёпилмасдан амалга оширилаётганига, баъзан чегарадан ўтишда […]
Россия учун TIR-EPD тизимидаги муҳим ўзгаришлар.
TIR-EPD тизими Россия учун транзит декларациясининг янги форматини жорий қилмоқда. ЕОИИда транзит декларациясига қўйиладиган янги талабларга мувофиқ, Россияга EPD юборган TIR Carnet эгалари қўшимча маълумотларни тақдим этишлари керак: Божхона операциялари саҳифасидаги товарларнинг белгиланган коди: ташилаётган товарлар шахсий фойдаланиш учунми, гуманитар ёрдамми ёки ушбу тоифаларнинг ҳеч бирига тегишли эмаслигини кўрсатиш. Ташувчилар, жўнатувчилар ва олувчилар учун субьект […]

Навигационные пломбы в ЕАЭС: что изменится с 2026 года.
С 11 февраля 2026 года в Евразийском экономическом союзе начнётся поэтапное внедрение навигационных пломб для отслеживания грузоперевозок. Новые правила распространяются на автомобильные и железнодорожные перевозки. Отслеживание будет применяться к перевозкам, проходящим по территории двух и более стран ЕАЭС. На первом этапе под контроль попадут санкционные товары, отдельные категории продукции, алкоголь и табак. Система будет расширяться […]
С 1 января 2026 года для автоперевозчиков вводятся обязательные декларации ICS2 при ввозе товаров в ЕС.
С 1 января 2026 года для автоперевозчиков вводятся обязательные декларации ICS2 при ввозе товаров в ЕС. С указанной даты Европейский Союз требует обязательного предварительного предоставления электронной декларации ENS в рамках системы Import Control System 2 (ICS2) при ввозе товаров в ЕС автомобильным транспортом. Основные изменения для перевозчиков: — ENS должна быть подана не позднее чем […]
Польша возобновила работу двух пунктов пропуска на границе с Беларусью.
В ночь с 16 на 17 ноября Польша вновь открыла два автомобильных перехода на границе с Беларусью: «Кузница Белостоцкая/Брузги» и «Бобровники/Берестовица». Информацию подтвердил Госкомитет пограничной службы РБ. Через переход «Кузница/Брузги» могут проходить только легковые машины. «Бобровники/Берестовица» обслуживает грузовики, зарегистрированные в ЕС, Швейцарии и странах ЕЭП. Перевозчики из третьих стран (Казахстан, Узбекистан и др.) по-прежнему вынуждены […]
Беларусь ограничила движение транспорта из стран Европейского союза.
Республика Беларусь ввела специальные ограничения на движение транспортных средств, зарегистрированных в государствах — членах Европейского союза. Решение направлено на обеспечение безопасности и упорядочение транспортных потоков внутри страны. В соответствии с новой мерой,  устанавливается запреты на перемещение: грузовых автомобилей и тягачей, зарегистрированных в государствах – членах Европейского союза (далее – транспортные средства); прицепов (полуприцепов), зарегистрированных в […]
МАПП Кани-Курган и МАПП Краскино включены в перечень пунктов пропуска для ввоза товаров по книжкам МДП (TIR).
В результате работы, проведенной АСМАП совместно с Минтрансом России, ТПП России и другими заинтересованными организациями, МАПП Кани-Курган и МАПП Краскино на российско-китайском участке государственной границы Российской Федерации включены в перечень пунктов пропуска, через которые допускается ввоз товаров в Российскую Федерацию с использованием книжек МДП. Приказ Минфина РФ от 11.06.2025 № 73н «Об определении пунктов пропуска через […]
В Латвии вводится обязательная электронная очередь на границе.
С 15 октября 2025 года все транспортные средства, пересекающие внешнюю границу Латвии, обязаны будут предварительно регистрироваться в электронной очереди. Регистрация будет обязательной для всех водителей, за исключением категорий, на которые распространяются установленные законом исключения (например, велосипедисты, конные экипажи, лица с паспортами Еврокомиссии и др.). Автобусы, осуществляющие регулярные международные рейсы, также должны будут регистрироваться, но освобождаются […]
Об изменении порядка страхования в Азербайджане с 1 октября 2025 года.
Агентство наземного транспорта Азербайджана при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики сообщило об изменении порядка страхования. С 1 октября 2025 года оформление договоров страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств в пунктах пропуска через государственную границу Азербайджанской Республики прекращается. Перевозчикам, въезжающим на территорию Азербайджана на транспортных средствах с иностранной регистрацией, необходимо оформлять страхование заранее через онлайн-платформу TPL.AZ или в […]
Россия. С 1 октября 2025 года в МАПП «Верхний Ларс» заработает система электронной очереди.
Согласно распоряжению Председателя Правительства Российской Федерации от 28 апреля 2025 г. № 1064-р автомобильный пункт пропуска «Верхний Ларс» включен в перечень пунктов пропуска, в которых обязательно требуется предварительное бронирование даты и времени пересечения границы для грузового транспорта. С 1 октября 2025 г. порядок пересечения границы через автомобильный пункт пропуска «Верхний Ларс» посредством электронной очереди будет […]
Перспективы Среднего коридора: взгляд Центральной Азии и Азербайджана.
Центром изучения проблем развития транспорта и логистики при Министерстве транспорта, Центром исследовательских инициатив “Маъно”, Фондом PeaceNexus и зарубежными экспертами подготовлен аналитический отчет “Перспективы Среднего коридора: взгляд Центральной Азии и Азербайджана”. Данный аналитический отчет подготовлен в рамках проекта “Формирование альтернативных международных транспортных коридоров и развитие Среднего коридора в условиях геополитической нестабильности”. Этот проект был инициирован Министерством […]
Россия. Продолжается реконструкция автомобильного пункта пропуска Озинки на границе с Казахстаном.
Работы по реконструкции МАПП Озинки (Саратовская область) на границе России с Казахстаном, начатые в феврале этого года, перешли в активную фазу. По графику работы должны завершить в 2027-м году. В результате пропускная способность составит более 1300 транспортных средств в сутки, что почти в 5,5 раз больше по сравнению с текущими показателями. АСМАП России обращает внимание перевозчиков, что […]