Россия Федерациясидан маҳсулотларни олиб чиқиб кетиш қоидаларига ўзгартиришлар киритилди.
Маълум қиламизки, Россия Федерацияси Ҳукумати томонидан 2024 йил 23 декабрда қабул қилинган №1874-сонли Қарорига асосан, 2022 йил 9 мартдаги №313-сонли Қарорга ўзгартиришлар киритилди. Ўзгартиришлар 3-Иловага тааллуқли бўлиб, унда Россия ҳудудидан, жумладан халқаро транзит ташувлар доирасида, чет давлатлар ва ҳудудларга олиб чиқилиши тақиқланган товарлар кодлари қайд этилган. Россия Федерацияси Ҳукуматининг 2024 йил 23 декабрдаги №1874-сонли қарори […]
Навигацион пломбалар қўлланилиши ҳақида!
2024 йил 6 декабрда Иттифоқ давлатининг Олий Давлат Кенгаши «Товарларнинг ноқонуний импортига қарши курашиш бўйича айрим чоралар тўғрисида» ги декретни имзолади ва кучга киритди. Декрет қуйидаги товарларга татбиқ этилади: – Алкоголь маҳсулотлари (ТН ВЭД ЕОИИ 2203 00, 2204, 2205, 2206 00, 2207, 2208); – Тамаки ва никотин маҳсулотлари (ТН ВЭД ЕОИИ 2401, 2402, 2403, 2404); […]
Латвия тижорат юк машиналари ёнилғи лимитини чекламоқда.
2025 йил 1 январдан бошлаб Латвия Республикаси ҳудудига киришда янги талаб кучга киради. Унга кўра, бакларидаги ёнилғи ҳажми 200 литрдан ортиқ бўлган тижорат автотранспорт воситаларининг кириши тақиқланади. Қонунчиликка киритилган ўзгартишларда қуйидагилар қайд этилган: “(9) Латвия Республикаси ҳудудига аъзо давлат бўлмаган хорижий давлатдан, ушбу Қонуннинг 2-моддасининг 3.1-қисмида кўрсатилган ҳудудлардан, Оланд ороллари ёки Норманд оролларидан кириб келаётган […]
Беларусда божхона назорати зоналарини яратиш тартиби ўзгармоқда.
2025 йил 8 январдан бошлаб Беларусда доимий ва вақтинчалик божхона назорати зоналарини яратиш тартиби ўзгариши кутилмоқда. Бу ўзгаришлар 2024 йил 5 декабрда қабул қилинган Вазирлар Кенгашининг 674-сонли қароридан келиб чиқмоқда. Аҳамиятли ўзгаришлар: Омбор эгалари учун: Доимий божхона назорати зонасини яратиш учун юридик шахс буйруғи талаб қилинмайди. Юридик шахс реестрга киритилган кундан кейинги календарь кундан бошлаб […]

Изменения в правилах вывоза товаров из Российской Федерации.
Информируем, что Постановлением Правительства Российской Федерации от 23 декабря 2024 года №1874 внесены изменения в Постановление от 9 марта 2022 года №313. Изменения затронули Приложение 3, где перечислены коды товаров, запрещенных к вывозу за пределы России, включая товары, перемещаемые в рамках международных транзитных перевозок. Постановление Правительства Российской Федерации от 23 декабря 2024 г. № 1874 […]
О применении навигационных пломб!
6 декабря 2024 года Высший Государственный Совет Союзного государства подписал и ввёл в силу декрет «Об отдельных мерах по противодействию незаконному импорту товаров». Декрет распространяется на: – алкогольную продукцию (ТН ВЭД ЕАЭС 2203 00, 2204, 2205, 2206 00, 2207, 2208); – табак и никотинсодержащую продукцию (ТН ВЭД ЕАЭС 2401, 2402, 2403, 2404); – промышленные и […]
Латвия вводит ограничения на объём топлива в баках коммерческих автомобилей.
С 1 января 2025 года вступает в силу новый порядок въезда коммерческого автотранспорта на территорию Латвийской Республики. Теперь въезд грузовых автомобилей с объёмом топлива в баках свыше 200 литров будет запрещён. Согласно поправкам в законодательство, указано: “(9) Нефтепродукты (топливо) в объеме до 200 литров, обеспечивающие эксплуатацию конкретного коммерческого автотранспортного средства, въезжающего на территорию Латвийской Республики […]
В Беларуси изменится порядок создания зон таможенного контрол.
С 8 января 2025 года в Беларуси изменится порядок создания постоянных и временных зон таможенного контроля. Корректировки предусмотрены постановлением Совета Министров от 5 декабря 2024 года № 674. Ключевые изменения: Для владельцев складов: Больше не потребуется издавать приказ о создании постоянной зоны таможенного контроля. Такая зона будет считаться созданной автоматически на следующий день после включения […]
С 1 января 2025 года транспортировка древесины и продукции её переработки по территории Российской Федерации будет возможна только под ГЛОНАСС.
С 1-го января 2025-го года изменяются правила транспортировки древесины, пиломатериалов и другой подобной продукции по территории Российской Федерации. Автомобильная перевозка указанных грузов, которая будет возможна только при условии оснащения транспортных средств аппаратурой спутниковой навигации. Новые требования распространяются как на российских, так и на иностранных перевозчиков, которые вывозят лесоматериалы на экспорт через Россию. Таким образом, с […]