Европа Иттифоқи Марказий Осиё билан боғловчи қуруқлик йўлакларини фаол равишда ривожлантиришни режалаштирмоқда
Брюсселда ўтказилган “Global Gateway” ҳалқаро инвестиция форум доирасида Европа ва Марказий Осиё ўртасидаги “Ўрта коридор” (Хитой-Марказий Осиё-Кавказ-Туркия-Каспий денгизи орқали Европа Иттифоқи) ривожлантириш истиқболлари ва уни ривожлантиришга сармоя киритиш режалари муҳокама қилинди. Хабар қилинишича, европа ва халқаро молия институтлари Марказий Осиё минтақасида барқарор транспорт алоқаларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш учун камида 10 миллиард евро сармоя киритмоқчи. Манбаа.
Ўзбекистон ва Эстония ўртасида халқаро автомобил транспорти соҳасида Келишув имзоланди
Ўзбекистон Республикаси транспорт вазирлигининг хабар беришича, кеча Брюсселда бўлиб ўтган “Европа – Марказий Осиё: транспорт боғлиқлиги” инвестиция форуми доирасида транспорт вазирининг биринчи ўринбосари Маманбий Омаров ва Эстониянинг Европа Иттифоқидаги доимий вакили, элчи Айво Орав халқаро автомобилларда ташувлар масалаларини муҳокама қилдилар ва унга тегишли Келишувни имзоладилар. Ушбу келишувнинг амалга оширилиши автомобил ташувлари географиясини ривожлантириш ва кенгайтириш, […]
Ҳужжатлардаги божхона муҳрларини ва муҳрлар тўғрисидаги маълумотларни назорат қилиш зарурлиги тўғрисида
“AIRCUZ”га ҳалқаро юкларни ташишда қийинчиликларга дуч келган бир қатор ташувчилардан сўровлар келиб тушди. Шундай қилиб, тақдим етилган маълумотларга кўра, ЕОИИ ҳудуди орқали транзит ўтиш пайтида ушбу ташувчиларнинг транспорт воситалари Қозоғистон ҳудудига “Казигурт” назорат пункти орқали кириб, Россия ҳудудидан чиқишни “Бурачки” назорат пункти орқали амалга оширилган. “Бурачки” назорат пунктида назорат тартиб-қоидаларини амалга ошираётганда, Россиянинг ваколатли органлари […]
Россияда 2024 йилнинг 1-февралидан “Платон” тизими бўйича йўллар учун тўлов ҳақи ошади
Россия Федерациясининг тарнспорт вазирлиги маълумотларига кўра, 2024 йилнинг 1-февралидан бошлаб Россиянинг федерал автомагистралларида рухсат этилган максимал оғирлиги 12 тоннадан ортиқ бўлган оғир транспорт воситалари учун йўл ҳақи истеъмол нархлари индексининг ўзгаришига мувофиқ 7,42%га индексланади ва уни миқдори 3,05 рубл/км (жорий тарифга 21 тийин қўшилади) ташкил қилади. Тариф ставкалари, тўлов шартлари ва бошқа зарурий маълумотлар билан […]
Хорижий ташувчиларни Беларус ва Россия давлат чегарасининг “Езерише-Лобок” бўлагидан ўтиши тикланди
ХАТИ (IRU)нинг Москвадаги офисидан олинган дастлабки маълумотларга кўра, кеча, 2024 йилнинг 15-январ куни Москва вақти билан соат 19-00 дан бошлаб чет эллик ҳайдовчиларнинг, хусусан Ўзбекистондан, Белорусия ва Россиянинг давлат чегараси орқали “Езерише-Лобок” бўлаги орқали ўтиши бошланди. Бу ўтказиш бўлагида махсус навигация муҳрларини ўрнатувчи транспорт испекцияси постларини йўқлиги туфайли евросиё иқтисодий ҳамкорлиги ҳудуди (шу жумладан Россия […]
Беларус Республикасида хорижий транспортни мажбурий суғурталаш нархини оширилиши тўғрисида
Беларус бир қатор мамлакатларнинг транспорт воситалари учун суғурта бадалларини миқдорини оширди. Бу тўғридаги Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 11 январдаги 17-сонли Қарори Белорусия Миллий ҳуқуқий интернет порталида эълон қилинади. https://pravo.by/document/?guid=12551&p0=C22400017 ” Транспорт воситаларининг эгаларининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш учун чегара суғуртаси шартномалари ва ички суғурта шартномаларини тузишда Белорусия транспорт суғуртаси бюроси билан транспорт воситаларни рўйхатга […]
Россия ва Беларус давлатлари орасидаги ўтиш жойлари учинчи давлатларнинг ҳалқаро ташувчилари учун ёпилди
Ҳалқаро автомобил транспорти иттифоқининг Москвадаги офисидан, Россия ФХХнинг Смоленск ва Брянск вилоятларидаги чегара бўлимларидан олинган маълумотларга  кўра, беларус – россия чегарасини кесиб ўтиш (ҳар икки йўналишда ҳам) фақат Россия ёки Беларус фуқаролари ҳисобланган ҳалқаро ҳайдовчилар томонидан мумкинлигини хабардор қиламиз. Россия Федерациясининг халқаро нормалари ва миллий қонунчилигига биноан учинчи давлатлар, шу жумладан евросиё иқтисодий хамкорлигига  (ЕОИК) […]
Қозоғистонда пуллик йўллар қимматлашди
Қозоғистондаги пуллик йўлларда ҳаракатланишни нархи энди МҲИ (МРП) билан боғлаб ҳисобланади. Яъни, янги йилдан тўлов индикаторнинг ўсиши билан бирга қимматлашди. NUR.KZ  журналистлари енгил автомобил егалари қанча пул тўлашларини билиб олишди. Батафсил: https://www.nur.kz/nurfin/fines-and-taxes/2052169-proezd-po-platnym-dorogam-podorozhal-v-kazahstane/ Қозоғистонда биринчи техник тоифадаги 11 та автомагистрал мавжуд бўлиб, улар учун ҳақ, шу жумладан енгил автомобил эгаларидан ҳам олинади. Улар орқали ўтадиган автомобил […]
Об-ҳаво шароитининг ёмонлашиши туфайли оғир транспорт воситалари учун Верхний Ларс назорат пункти орқали ҳаракатланиш тўхтатилди
Об-ҳаво шароитининг ёмонлашиши туфайли оғир транспорт воситалари учун  Верхний Ларс назорат пункти орқали ҳаракатланиш тўхтатилди Нашр Қилинган: Январ 4, 2024 07: 40 2024 й. 4-январ куни соат 07:30 Грузия ҳудудида об-ҳаво шароитларини ёмонлашганлиги туфайли, транспорт воситаларни хавфсиз ҳаракатланишига шубҳа туғилганлиги, шунингдек Грузия чегара полициясини тавсини инобатга олиб, Владикавказ ш. –  Ларс аҳоли яшаш пункти ўтиш […]
Беларус ва Россия худудлари орқали санкцияга тушган товарларни учунчи давлатларга транзит ташиш тўғрисида эслатма
Европа Иттифоқи ташувчиларига, шу жумладан Литва ташувчиларига, учинчи давлатларга Литва чегара постлари орқали Беларус/Россия орқали транзит санкцияга тушган товарларни ташиш тақиқланади! 18-декабрдан бошлаб барча мамлакатларнинг ташувчилари/экспортчилари божхона декларацияси билан биргаликда божхонага қуйидаги ҳужжатларни тақдим этишлари шарт: Товарларни якуний қабул қилиб олувчига етказиб бериш буюртмаси ва якуний қабул қилувчига товарларни етказиб бериш учун тўлов ҳужжатлари. Транпорт […]

Евросоюз планирует активно развивать наземные маршруты с Центральной Азией.
В рамках проходящего в Брюсселе международного Инвестиционного Форума “Global Gateway”по транспортному сообщению между странами Европы и Центральной Азией обсуждены перспективы развития “Среднего коридора” (Китай-Центральная Азия-Кавказ-Турция-ЕС через Каспийское море) и планы по инвестированию в его развитие. Сообщается о намерении инвестиций со стороны европейских и международных финансовых институтов в размере не менее 10 миллиардов евро на поддержку […]
Узбекистан и Эстония подписали соглашение в области международных автомобильных перевозок.
По информации Министерства транспорта Республики Узбекистан, вчера в рамках проходящего в Брюсселе инвестиционного форума «Европа – Центральная Азия: транспортная зависимость», первый заместитель министра транспорта Маманбий Омаров и постоянный представитель Эстонии при Европейском Союзе, посол Айво Орав обсудили вопросы международных автомобильных перевозок и подписали соответствующее Соглашение. Реализация данного соглашения позволит развивать и расширять географию автомобильных перевозок, диверсифицировать […]
О необходимости контроля наложения и информации о наложенных таможенных пломбах в документах.
В AIRCUZ поступил ряд обращений со стороны перевозчиков, которые столкнулись с трудностями при осуществлении международных автомобильных перевозок грузов. Так, согласно представленной информации, при осуществлении транзита по территории ЕАЭС, автотранспортные средства указанных перевозчиков заехали на территорию Казахстана через КПП “Казыгурт”, а выезд с территории России осуществлялся через КПП “Бурачки”. При осуществлении контрольных процедур  на КПП “Бурачки” […]
В России с 1 февраля 2024г. повысится сбор за оплату дорог по системе “Платон”.
Согласно информации Министерства транспорта Российской Федерации, с 1 февраля 2024 г. тариф на проезд большегрузных транспортных средств с разрешенной максимальной массой свыше 12 тонн по федеральным автодорогам России будет проиндексирован в соответствии с изменением индекса потребительских цен на 7,42 % и составит 3,05 руб./км (+21 копейка к действующему тарифу). Ознакомиться со ставками тарифов, условиями оплаты […]
Возобновлён пропуск иностранных перевозчиков через государственную границу Беларуси и России на участке «Езерище-Лобок».
Cогласно предварительной информации, полученной от офиса МСАТ в Москве, вчера 15 января 2024 с 19.00 по московскому времени начат пропуск иностранных водителей, в частности, из Узбекистана, через государственную границу Беларуси и России через участок «Езерище-Лобок». При этом, на данное время, пропуск через указанный пункт пропуска санкционных грузов из ЕС, идущих транзитом по территории ЕАЭС (включая […]
Повышение стоимости обязательного страхования иностранного транспорта в Республике Беларусь.
В Беларуси увеличили размеры страховых взносов в отношении транспортных средств из ряда государств. Это предусмотрено постановлением Совета Министров №17 от 11 января 2024 года, опубликованным на Национальном правовом интернет-портале Беларуси. “Изменить размеры страховых взносов по обязательному страхованию гражданской ответственности владельцев транспортных средств при заключении договоров пограничного страхования и договоров внутреннего страхования в отношении транспортных средств, зарегистрированных […]
Закрыт проезд между Россией и Беларусью для перевозчиков третьих стран.
Согласно информации, полученной от офиса Международного союза автомобильного транспорта в Москве, со ссылкой на пограничные управления ФСБ России по Смоленской и Брянской областям, информируем, что пересечение белорусско-российской границы (в обоих направлениях) теперь возможно только водителями-международниками, являющимися гражданами России или Беларуси. Водители-международники, являющиеся гражданами третьих стран, включая государств-членов ЕАЭС, согласно международным нормам и национальному законодательству Российской […]
Проезд по платным дорогам подорожал в Казахстане.
В Казахстане действует 11 автомобильных дорог первой технической категории, за проезд по которым взимается плата, в том числе, с владельцев легковых автомобилей. Напомним, что плата с проезжающих по ним автовладельцев изначально была фиксированной. Но с октября 2023 года ее привязали к месячному расчетному показателю (МРП). Поэтому с наступившего года проезд по казахстанским платным дорогам подорожал […]
В связи с ухудшением погодных условий движение через пункт пропуска Верхний Ларс приостановлено для большегрузного автотранспорта.
С 07:30 04 января 2024 года в связи с ухудшением погодных условий на территории Грузии, невозможностью обеспечения безопасного проезда автотранспортных средств, а также с учетом рекомендаций пограничной полиции Грузии запрещено движение большегрузных автотранспортных средств на участке г. Владикавказ – н.п. Ларс в направлении на выезд из РФ; Основание: Распоряжение Комиссии по чрезвычайным ситуациям и обеспечению […]
Памятка по перевозке подсанкционных товаров транзитом через Беларусь и Россию в третьи страны.
Перевозчикам ЕС, в том числе перевозчикам Литвы, запрещается перевозить товары, подпадающие под санкции, транзитом через Беларусь/Россию через пограничные посты Литвы в третьи страны! С 18 декабря перевозчики всех стран/экспортеры  вместе с таможенной декларацией должны предъявить таможне следующие документы: Заказ на перевозку товаров до конечного получателя и документы оплаты перевозки товаров до конечного получателя. Транспортную накладную […]