IRU ҳисоботида 2028 йилга келиб автотранспортда ҳалқаро юкларни ташувчи ҳайдовчиларни етишмаслиги икки баравар ортиши айтилмоқда.
ХАТИ (IRU) томонидан олиб борилган янги тадқиқотлар халқаро ҳайдовчилар бозорида малакали ҳайдовчиларнинг кескин етишмаслиги нуқтаи назаридан умидсизлик тенденцияларини кўрсатади. Асосий хулосаларга қуйидагилар киради: Ҳозирда 36 мамлакатда 3 миллиондан ортиқ юк машиналарини бошқарувчи ҳайдовчиларнинг ўринлари бўш. Кейинги 5 йил ичида ҳайдовчилар етишмаслиги икки баравар кўпайиши башорат қилинмоқда. 25 ёшгача бўлган ҳайдовчиларни улуши атиги 12%, аёлларнинг жами […]
Беларус ғарб мамлакатлари товарларига озиқ-овқат эмбаргосини 2024 йил охиригача узайтирди.
28-Декабр 2023 й. Беларус ғарб мамлакатлари товарларига озиқ-овқат эмбаргосини 2024 йилни 31-декабр кунигача узайтирди. Вазирлар Маҳкамасининг 2023 й. 26-декабр кунидаги 934-сонли бу тҳғридаги қарори Миллий ҳуқуқий интернет порталида эълон қилинди. Ҳужжатда, Беларус Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 й. 6-декабр кунидаги 700-сонли “Айрим турдаги товарларга нисбатан махсус чораларни қўллаш тўғрисидаги” қарорининг 1 ва 3-5 бандларини 2024 й. […]
2022 йил март ойида Россиядан маълум товарлар ва ускуналарни экспорт қилиш бўйича чекловлар яна икки йилга, 2025 йил охиригача узайтирилганлиги тўғрисида Россия Федерацияси ҳукумати матбуот хизмати хабар берди. Шу билан бирга, ҳозирги тақиқдан баъзи истиснолар тақдим этилган.
“Россиядан маълум товарлар ва ускуналарни экспорт қилишни вақтинча тақиқлаш яна икки йилга, 2025 йил охиригача узайтирилди. Бу тўғрисидаҚарор имзоланганди”, – дейилади матбуот хизмати баёнотида. Тақиқ технологик ва тиббий асбоб-ускуналар, қишлоқ хўжалиги техникаси, электр жиҳозлар, турбиналар, ядро реакторлари, оптик толали кабеллар, айрим турдаги ўзи учар аппаратлар, радиолокация қурилмалари, аккумуляторлар, металлга ишлов бериш машиналарига нисбатан қўлланилади. Евроосиё […]
ЕОИИ ташувчиларига Россиянинг Европа Иттифоқи мамлакатлари билан чегарасида қайта илиш ва қайта юклашга рухсат берилди.
ЕОИИ ташувчиларига Россиянинг Европа Иттифоқи мамлакатлари билан чегарасида қайта илиш ва қайта юклашга рухсат берилди. Бу Россия Федерацияси ҳукуматининг Европа Иттифоқи, Буюк Британия, Норвегия ва Украинада рўйхатдан ўтган юк машиналарининг мамлакатга киришини тақиқловчи қароридан келиб чиқади. Низом 2023 й. 31- декабрдан кучга киради. Шу билан бирга, қайта илиш ва қайта юклаш ҳозирча фақат Россия ва […]
Қор бўрони туфайли Уфа-Оренбург автомагистралида транспорт ҳаракати чекланди.
Бугун, 28 декабр куни соат 15:30 дан бошлаб Бошқирдистондаги ноқулай об-ҳаво шароити туфайли Р-240 Уфа-Оренбург автомагистралида транспорт ҳаракати чекловлари жорий этилди. ФКУ Упрдор “Приуралие” маълумотларига кўра, йўловчи автобуслари, микроавтобуслар, йўловчи таксилари ва юк ташиш учун ҳаракат ёпиқ. Чеклов Раевский чорраҳасидан Беларус Республикасининг Куюргазин туманидаги Новомурапталово қишлоғигача бўлган қисм учун амал қилади. https://aircuz.uz/2023/12/28/iz-za-meteli-na-trasse-ufa-orenburg-ogranichili-dvizhenie-transporta/
Шимолий Қозоғистонда содир бўлган бўрон туфайли 80та юк автомобиллари туриб қолди
27-декабр кечаси давомида Астана — Петропавловск автомагистрали бўлагида 80 га яқин юк автомобиллари, яхлаб қолган тепаликкка чиқишга қийналиб, тўпланиб қолганлиги тўғрисида Polisia.kz. ҳаволасига асосан Bizmedia.kz хабар беради. 27-декабр куни эрталабдан бошлаб автомагистралнинг ушбу қисми юк машиналарининг узун навбати кутиш жойига айланди. Кечаси минтақадаги шунга ўхшаш вазият туфайли еттитаенгил автомобиллар тиқилиб қолган ва уларнинг барчаси эвакуация […]
2023 й. 26- декабр куни транпорт вазири Илхом Махкамов Афғонистон транпорт ва фуқаро авиацияси вазири вазифасини бажарувчи Ҳамидулло Охунзода бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашув ўтказди.
Учрашувда томонлар транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг қуйидаги масалаларини муҳокама қилдилар: – паритет асосида автотранспортда ташувлар учун тўловлар ва йиғимлар тўланишинитаъминлаш; – Афғонистон ҳудуди орқали транзит ва икки томонлама ташувларни ривожлантириш; – темир йўл транспорти учун тариф ставкалари бўйича имтиёзлар бериш; – Ўзбекистон-Афғонистон-Покистон темир йўл қурилиши лойиҳасини жадаллаштириш. Развитие перевозок грузов с Афганистаном.
Қозоғистонда юк транспорт воситалари учун электрон навбат тизимидаги ўзгаришлар
2023 й. 1-июл куни “Қозоғистон Республикаси давлат чегараси тўғрисида” Қозоғистон Республикаси Қонунига ўзгартиш кучга кирди, унда Қозоғистон Республикаси худудини тарк этаётган юк транспорт воситалари учун электрон вақт навбат тизими навбатни брон қилиш тақдим этилади. Давлат навбатма-навбат чегарада рақамли тартибга солишни жорий қилмоқда ва назорат пунктлари инфратузилмасини модернизация қилмоқда. Шундай қилиб, бугунги кунда Хитой билан чегарадош […]

Глобальный дефицит водителей-дальнобойщиков удвоится к 2028 году, говорится в новом отчете IRU.
Новое исследование IRU показывает неутешительные тенденции рынка международных автомобильных перевозчиков, в части острой нехватки профессиональных водителей. Ключевые выводы включают в себя: Более 3 миллионов вакансий водителей грузовиков в настоящее время незаполнены в 36 исследованных странах. Прогнозируется, что нехватка водителей удвоится в течение последующих 5 лет. Лишь 12% водителей моложе 25 лет, всего 6% — […]
В России еще на два года продлили ограничения на вывоз отдельных товаров и оборудования.
Введенные в марте 2022-го года ограничения на вывоз из России отдельных товаров и оборудования продлили еще на два года — до конца 2025-го года, сообщили в пресс-службе Правительства РФ. При этом, правда, из действующего запрета предусмотрели некоторые исключения. «Временный запрет на вывоз из России некоторых товаров и оборудования продлевается еще на два года — до конца 2025-го года. Постановление […]
Россия разрешила перецепку и перегрузку на своей границе перевозчикам из ЕАЭС.
Перевозчикам из ЕАЭС разрешили осуществлять перецепку и перегрузку на границе России со странами ЕС. Это следует из постановления Правительства РФ, которое продлевает запрет для грузовиков, зарегистрированных в странах Евросоюза, Великобритании, Норвегии и Украине, въезжать на территорию страны. Положение вступит в силу с 31-го декабря 2023-го года. Пока же перецепка и перегрузка по-прежнему допускаются только на транспортные средства, зарегистрированные […]
Из-за метели на трассе Уфа-Оренбург ограничили движение транспорта.
Сегодня, 28 декабря, с 15:30 из-за неблагоприятных погодных условий в Башкирии ведено ограничение дорожного движения на трассе Р-240 Уфа-Оренбург. Как сообщает ФКУ Упрдор “Приуралье” закрыто движение для пассажирских автобусов, маршрутных такси, легковых такси, грузового транспорта. Ограничение действует на участке от Раевского перекрестка до села Новомурапталово Куюргазинского района РБ. Источник.
Из-за бурана в Северном Казахстане застряло 80 грузовиков.
В течение ночи на 27 декабря на участке трассы Астана — Петропавловск набралось около 80 грузовиков, которые испытывали трудности с преодолением обледеневшего подъема, подтверждает Bizmedia.kz со ссылкой на Polisia.kz. С утра 27 декабря этот участок трассы стал местом образования длинной очереди из грузовиков. Семь легковых автомобилей застряли из-за подобной ситуации на территории области в течение […]
Развитие перевозок грузов с Афганистаном.
26 декабря 2023г. министр транспорта Илхом Махкамов провел встречу с представителями делегации во главе с исполняющим обязанности министра транспорта и гражданской авиации Афганистана Хамидулло Ахунзаде. На встрече стороны обсудили следующие вопросы развития сотрудничества в сфере транспорта и логистики: – обеспечение взимания выплат и сборов при автомобильных перевозках на паритетной основе; – развитие транзита и двусторонних перевозок через территорию […]
Изменения в системе электронной очереди для грузовых транспортных средств в Казахстане
С 1 июля 2023 года вступили в силу поправки в Закон РК «О государственной границе Республики Казахстан», которые предусматривают бронирование в системе электронной очереди времени грузовых транспортных средств при выезде из Республики Казахстан. Государство поэтапно внедряет на границе цифровое регулирование и модернизирует инфраструктуру пунктов пропуска. Так, на сегодня электронная очередь внедрена на 5 пунктах пропуска […]
СИСТЕМА МДП В УЗБЕКИСТАНЕ – ОТ БУМАЖНОЙ КНИЖКИ МДП К ЭЛЕКТРОННОМУ ОБМЕНУ ДАННЫМИ.
В свое время, появление единственной в мире системы международного таможенного транзита – МДП (TIR), с использованием бумажной документации, произвело революцию в сфере международного транспорта, торговли и экономики. Данная система была и до сих пор является надёжным инструментом как для государственных органов, так и для частного сектора в  обеспечении ускорения международных перевозок грузов, повышения их безопасности […]
СОСТОЯЛОСЬ ОБСУЖДЕНИЕ ТЕКУЩИХ ПРОБЛЕМНЫХ ВОПРОСОВ С ПЕРЕВОЗЧИКАМИ ХОРЕЗМСКОЙ ОБЛАСТИ И РЕСПУБЛИКИ КАРАКАЛПАКСТАН.
13 августа 2021г. в г.Нукус Председатель AIRCUZ Пулатов С.Н. принял участие в совещании, посвящённому обсуждению текущих вопросов и перспектив развития автомобильных перевозок грузов в международном сообщении с перевозчиками Хорезмской области и Республики Каракалпакстан, проходившим по инициативе Министерства транспорта Республики Узбекистан. В ходе мероприятия, модератором которого выступал Министр транспорта Махкамов Ильхом Рустамович, были подняты актуальные проблемные […]
НОВАЯ СИСТЕМА ВЗИМАНИЯ ПЛАТЫ В ПОЛЬШЕ E-TOLL
В первой половине июня в Польше начнет работать новая электронная система взимания платы за проезд для транспортных средств массой свыше 3,5 тонны e-TOLL. Она основана на технологии спутникового позиционирования и в перспективе должна заменить собой старую систему viaTOLL. То есть, e-TOLL, по меньшей мере, в обозримой перспективе, будет использоваться для взимания электронных сборов за проезд […]