Литва ҳудуди орқали ҳаракатланувчи миллий ташувчилар диққатига: 200 литрдан ортиқ ёнилғи олиб кириш тақиқланади.
Литва ҳукумати Россия ва Беларусь ҳудудидан мамлакатга кириб келувчи транспорт воситалари бакларида 200 литрдан ортиқ ёнилғи олиб киришни тақиқлаш бўйича қонунни жорий этмоқда. Литва Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Божхона департаменти маълумотига кўра, ушбу чекловларни назарда тутувчи қонун Литва президенти томонидан имзоланганидан сўнг 2026 йил 3 майдан бошлаб кучга киради. Мазкур тақиқ ишлаб чиқарувчи томонидан транспорт […]
Россияда халқаро юк ташувчи ҳайдовчилар учун вақтинча бўлиш муддати 180 кунгача узайтирилади.
Россия Федерацияси Ҳукумати Россия ҳудудида халқаро автомобиль юк ташувларини амалга ошираётган МДҲ давлатлари ва Грузия фуқаролари бўлган ҳайдовчилар учун вақтинча бўлиш муддатини бир календарь йили давомида 180 кунгача узайтириш тўғрисида қарор қабул қилди. Мазкур норматив-ҳуқуқий ҳужжат Россия Бош вазири Михаил Мишустин томонидан 2026 йил 27 апрель куни тасдиқланган ва сешанба куни расмий ҳуқуқий ахборот порталида […]
Қозоғистонда вазн-габарит назорати станциялари сони 2,7 бараварга оширилади.
Қозоғистон автомобил йўлларида вазн ва габарит назоратини кучайтириш мақсадида автоматлаштирилган станциялар сони сезиларли даражада кўпайтирилмоқда. Ҳозирги кунда мамлакат трассаларида 46 та автоматлаштирилган вазн-габарит назорати станцияси фаолият юритмоқда. «ҚазАвтоЖол» маълумотига кўра, сўнгги бир йил ичида уларнинг сони икки бараварга оширилган — 2025 йилда 24 та янги станция ишга туширилган. 2028 йилга қадар Қозоғистон йўлларида яна 80 […]
Ўзбекистонда Миллий ташувчилар рейтинги жорий этилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2026 йил 25 мартдаги 114-сонли қарорига мувофиқ, халқаро автомобиль юк ва йўловчи ташиш соҳасида рухсат бериш тизимини такомиллаштириш доирасида миллий ташувчилар рейтинги пилот лойиҳа сифатида шакллантирилди. Ҳозирда рейтингда 2262 компания рўйхатга олинган. Рейтинг тегишли вазирлик ва идораларнинг ахборот тизимлари маълумотлари асосида белгиланган мезонлар бўйича тузилган.  Масалан: – ташувчининг халқаро автомобил ташувлари соҳасидаги иш […]
Қирғизистон–Қозоғистон чегарасидаги икки АНЎП учинчи давлат транспорти учун очилади.
Қирғизистон президенти Қирғизистон–Қозоғистон чегарасида жойлашган «Камышановка» автомобиль назорат ўтказиш пункти номини «Томонку-Чуй» деб ўзгартириш тўғрисидаги протоколни тасдиқлади, деб хабар беради «Акчабар». Шунингдек, мазкур чегара пункти 24 соатлик (кун-у тун) иш режимига ўтказилади. Бундан ташқари, «Томонку-Чуй» ва «Кичи-Капка» АНЎПларининг мақоми «икки томонлама»дан «халқаро» мақомга ўзгартирилди. Эндиликда ушбу пунктлар орқали нафақат Қирғизистон ва Қозоғистон, балки бошқа давлатлар […]
Транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича музокаралар.
Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Илҳом Махкамов Санкт-Петербургда бўлиб ўтаётган Халқаро транспорт логистика форуми доирасида икки томонлама музокаралар ўтказди. Хусусан, Россия Федерацияси транспорт вазири Андрей Никитин, Қозоғистон Республикаси транспорт вазири Нурлан Сауранбаев, Қирғиз Республикаси транспорт ва коммуникация вазири Талантбек Солтобаев, Саудия Арабистони Подшоҳлиги Транспорт ва логистика вазири Солиҳ бин Носир ал-Жассир ҳамда БАА энергетика ва инфратузилма […]
Евроосиё минтақасининг транспорт-логистика архитектурасини сифат жиҳатидан ўзгартиришга қаратилган устувор ташаббуслар.
1-3 апрел кунлари Санкт-Петербургда бўлиб ўтган биринчи халқаро транспорт ва логистика форуми ўз ишини якунлади. “Халқаро транспорт коридорлари: интеграция ва узлуксиз логистика занжири” мавзусидаги пленар сессияда транспорт вазири Илҳом Махкамов Ўзбекистон Евроосиёнинг янги транспорт архитектурасини шакллантиришда кенг шериклик учун очиқлиги ва ишончли бўғин бўлишга тайёрлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Шу нуқтайи назардан И.Махкамов ўз нутқи давомида […]
TIR-EPD тизимида янги функционал жорий этилди: ENS Pass ни чоп этиш имконияти.
TIR-EPD тизимида янги имконият ишга туширилди. Энди ташувчилар ENS Pass ҳужжатини тўғридан-тўғри тизимдан чоп этишлари мумкин. Ушбу функционал чегарада текширув жараёнларини соддалаштиришга қаратилган. Янги функционалнинг асосий имкониятлари: -ENS Pass ни чоп этиш имконияти — ҳужжатни TIR-EPD тизими орқали чиқариш мумкин; -Чоп этилган ENS Pass божхона органларига ENS декларацияси юборилганлигини тасдиқловчи ҳужжат сифатида тақдим этилиши мумкин; […]

Количество станций весогабаритного контроля на трассах Казахстана увеличат в 2,7 раза.
В Казахстане продолжается масштабное усиление контроля за соблюдением весогабаритных параметров грузового транспорта. В настоящее время на автотрассах страны функционируют 46 автоматизированных станций весогабаритного контроля, сообщили в «КазАвтоЖол». За последний год их количество было увеличено в два раза — 24 станции введены в эксплуатацию в 2025 году. До 2028 года планируется установить еще 80 дополнительных станций, […]
Казахстан. Внесены изменения в правила перевозки опасных, крупногабаритных и тяжеловесных грузов автомобильным транспортом.
Министерством транспорта Республики Казахстан принят приказ, направленный на совершенствование регулирования перевозок опасных, крупногабаритных и тяжеловесных грузов автомобильным транспортом. Документ носит технический характер и направлен на приведение законодательства в соответствие с требованиями ЕАЭС по допустимым массам, осевым нагрузкам и габаритам транспортных средств, а также на развитие транспортной логистики между государствами-членами. В рамках приказа внесены изменения и дополнения […]
В Узбекистане внедрен рейтинг национальных перевозчиков.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров №114 от 25 марта 2026 года сформирован рейтинг национальных перевозчиков в качестве пилотного проекта в сфере международных автомобильных перевозок грузов и пассажиров. Сейчас в рейтинге числятся 2262 компании. Рейтинг составлен на основе данных информационных систем соответствующих министерств и ведомств по установленным критериям, как: – опыт работы перевозчика в сфере международных […]
Два КПП на границе Кыргызстана с Казахстаном откроют для транспорта третьих стран.
Президент Кыргызстана утвердил протокол о переименовании автомобильного пункта пропуска «Камышановка» в «Томонку-Чуй». Также пункт пропуска переводится на круглосуточный режим работы. Кроме того, статус КПП «Томонку-Чуй» и «Кичи-Капка» изменён с «двусторонний» на «международный». Это означает, что пересекать границу через эти пункты смогут транспортные средства и граждане любых государств, а не только Кыргызстана и Казахстана. Источник.
Переговоры по развитию сотрудничества в сфере транспорта и логистики.
Министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов провёл двусторонние переговоры в рамках Международного транспортно-логистического форума, проходящего в Санкт-Петербурге. В частности, на переговорах с министром транспорта Российской Федерации Андреем Никитиным, министром транспорта Республики Казахстан Нурланом Сауранбаевым, министром транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики Талантбеком Солтобаевым, министром транспорта и логистики Королевства Саудовская Аравия Салехом бин Нассером аль-Джассером, а также […]
Приоритетные инициативы, направленные на качественное преобразование транспортно-логистической архитектуры Евразийского региона.
Завершил свою работу первый международный транспортно-логистический форум, который проходил с 1 по 3 апреля в Санкт-Петербурге. На пленарной сессии на тему “Международные транспортные коридоры: интеграция и бесшовная логистика” министр транспорта Илхом Махкамов особо подчеркнул, что Узбекистан открыт для широкого партнерства и готов стать надежным звеном в формировании новой транспортной архитектуры Евразии. В ходе своего выступления […]
В системе TIR-EPD внедрён новый функционал: печать ENS Pass.
В системе TIR-EPD реализована новая функция — теперь перевозчики могут распечатывать документ ENS Pass непосредственно из системы. Основные возможности функционала: -Возможность печати ENS Pass из системы TIR-EPD; -Распечатанный документ может использоваться как подтверждение подачи декларации ENS; -Декларация ENS автоматически связывается с номером книжки МДП (TIR); Ожидается ускорение процедур контроля на границе. Рекомендуется заранее распечатать ENS […]
Беларусь. C 1 апреля 2026 года введена возможность онлайн-бронирования даты въезда грузовых транспортных средств в автодорожный пункт пропуска.
Постановлением Совета Министров Республики Беларусь от 31 марта 2026 г. № 152 скорректировано, в частности, постановление от 31 декабря 2015 г. № 1130 «О системе электронной очереди транспортных средств в пунктах пропуска и обеспечении пограничной безопасности». Так, ряд изменений внесен в Положение о порядке функционирования системы электронной очереди транспортных средств для въезда в автодорожные пункты пропуска […]